PONS 21
MOST 21. století
O nás
PONS 21, z.s.
je zapsaný spolek registrovaný Ministerstvem vnitra pod číslem jednacím VS/1-1/83726/11-R. Stanovy spolku jsou volně ke stažení ZDE.
Spolek PONS 21, z.s.
(„pons“ znamená latinsky „most“; číslo 21 = 21. století)
V názvu se odráží myšlenka budovat „mosty“ mezi lidmi a díky nim zajišťovat dobré podmínky pro život na obou stranách mostu.
Naším cílem je, pomoci lidem různých národností, věku a vyznání, kteří jsou v těžké životní situaci, zdravotně postiženi nebo ohroženi sociálním vyloučením ze společnosti.
Spolek bude podporovat i rozvoj kvalifikace a vzdělání, kultury a sportu za současné podpory vzájemného lidského a kulturního poznání.
Při naši činnosti se chceme opírat o pevné pilíře, abychom byli správně ukotveni, aby naše cesta měla správný směr a abychom dovedli spojovat i jiné cesty…
Činnosti pro naplnění cílů sdružení
- podpora sociálních, zdravotních a humanitárních projektů
- podpora zvyšování kvalifikace a úrovně v oblasti školství, sportu a kultury
- podpora projektů na pomoc handicapovaným lidem, opuštěným dětem, jedincům s poruchou sociální adaptace a sociálně slabým rodinám
- aktivní zapojení obyvatel rozvojových zemí do projektů, zvyšování jejich kvalifikace
- podpora mezirasové tolerance a vzájemného lidského a kulturního poznání
- ekonomická efektivita, dlouhodobá soběstačnost a udržitelnost podporovaných projektů
- průhledné financování veškerých aktivit sdružení
Kdo jsme?
Skupina dobrých přátel, která se zná od dětství a během té doby (více než 30, 40 let) spolu prožila, podporovala a uspořádala řadu akcí (tábory, koncerty, výstavy, divadla, charitu, poutě, zájezdy, opravy, stavby…).
Výkonná rada PONS 21, z.s.
předseda Výkonné rady
žije v Proseči u Skutče
povoláním manažer
Ing. Antonín Nekvinda
žije v Brně
povoláním
technický pracovník
Karel Kratochvil
žije Brně
povoláním lékař
MUDr. Pavel Fadrus, Ph.D.
žije v Neratově
v Orlických horách
povoláním kněz
Mons. Josef Suchár
žije v Rousínově
povoláním podnikatel
Ing. Ludvík Škrob
Proč jsme zahájili tuto činnost?
V říjnu 2010 jsme navštívili jihozápadní část Indie – stát Karnataka. Cílem naší cesty bylo poznat podmínky života místních obyvatel – zejména dětí, jejich potřeby, možnosti, přání, sny. Cestu jsme uskutečnili na pozvání místního biskupa Petera Machada a jeho spolupracovníků, kteří organizují a zajišťují řadu podpůrných činností pro nejchudší obyvatele.
Základním principem jejich práce s chudými je naučit je postarat se sami o sebe a dále i pak pomáhat dalším potřebným – bez rozdílu vyznání. Hlavním používaným nástrojem je vzdělávání chudých dětí. K zajištění této činnosti potřebují finance na vzdělávání a na pořízení základních prostředků pro rozjezd hospodaření rodin, vesnic (nákup domácích zvířat, nástroje na práci, zajištění pitné vody, atd.).
Tento jejich systémový přístup, osobní seznámení s životem v chudých vesnicích, návštěvy v sponzorovaných školách a již uskutečněná práce místních lidí za podpory biskupství nás oslovila natolik, že jsme se rozhodli pomoci s jedním plánovaným projektem v této oblasti – stavbou nové školy ve spádové vesnici Mansapur. Vybudováním školy v tomto místě se dostane vzdělání velkému počtu chudých dětí, které jinak kvůli velké vzdálenosti do města školu nemohou navštěvovat. A negramotní lidé nemají v dnešní Indii šanci na důstojný život – jak jsme bohužel viděli v každodenní realitě.
Protože naši činnost ve prospěch tohoto projektu provádíme zdarma, garantujeme Vám použití všech zaslaných finančních prostředků na tento projekt (v případě shromáždění více financí na další konkrétní projekty v Indii). Pokud můžete pomoci jakoukoliv částkou i Vy, budeme Vám za to vděčni, a hlavně za to budou vděčny děti z oblasti Mansapuru – a my Vás budeme o jejich studiu a životě informovat.